Обележавање Међународног дана матерњег језика (21.фебруар)

Поводом обележавања Међународног дана матерњег језика, наставница српског језика Катарина Гаузановић и наставница енглеског језика Ивана Марковић одржале су у одељењу седмог разреда угледни час „Интернет сленг и његов однос према књижевним језицима.“

Један од главних циљева часа било је мотивисање ученика да свестрано анализирају различите граматичке, правописне, лексичке и стилске могућности српског и енглеског језика, као и да се стимулишу ученици и за стицање свести о варијететима језика, као и очувању језичког интегритета, али и о сагледавању променљивости језика као живог средства комуникације.

Што се тиче иновација, на првом месту новина је сама наставна јединица (Интернет сленг и његов однос према књижевним језицима), која није предвиђена наставним програмом, али је у потпуности уклопљива у исти. Приликом осмишљавања наставне јединице, наставнице су се водиле идејом : ``спојити лепо и корисно``. Желеле су да пруже ученицима могућност да се баве нечим што им је познато из свакодневног живота, али и да осветле дату појаву из нових углова.

Реализација часа била је осмишљена у виду мултимедијалне презентације, која је направљена тако да буде прилагођена узрасту ученика, да им буде визуелно атрактивна, изазове њихову знатижељу, а затим одржи пажњу током целог часа. Отуда је, за позадину мултимедијалне презентације био одабран дизајн који је реплика дизајна друштвене мреже Фејсбук (FACEBOOK), веома популарна у свету, нарочито међу младима.

Акценат је на вршњачком учењу. Класична форма часа заснована на комуникацији наставник-ученик, замењена је заједничким радом на тексту, сарадничким односима у групама, уважавањем различитих мишљења и заједничким доношењем одлука и закључака. На тај начин ученици бивају упућени једни на друге, сукобљавају мишљења, размењују искуства. Резултат такве организације часа је повећана заинтересованост ученика, а самим тим и трајније памћење обрађеног градива.